Projekt Morze

‘’POZNAJEMY NASZE MORZE BAŁTYCKIE ‘


Projekt pobytu uczniów Szkoły Podstawowej w Łętkowicach na jesiennej wycieczce nad Morzem Bałtyckim.

Opracowanie projektu:

       mgr Barbara Cała

       mgr Aneta Machnik

        mgr Anna Więcławek


1) WSTĘP


Projekt pod hasłem „Poznajemy nasze Morze Bałtyckie’’ był realizowany od 6.09.2015 do 30.10.2015.W realizacji projektu wzięli udział uczniowie kl. I-III, wychowawcy i rodzice. Głównym elementem projektu był pobyt 25 uczniów w miejscowości Władysławowo w dniach od 6.09.2015r  do 13. 09.2015r


2)  CELE


- rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów regionem nadmorskim

- umiejętność określenia położenia Morza Bałtyckiego na mapie

- poznanie cech krajobrazu nadmorskiego

- zrozumienie znaczenia klimatu morskiego dla zdrowia człowieka

- zapoznanie się z dialektem kaszubskim

- uświadomienie konieczności ochrony przyrody


3)  ZADANIA


Zadania były realizowane metodą pracy w grupach. Uczniowie byli podzieleni na trzy grupy:

-plastyczno-geograficzną

-literacką

-fotograficzną

Każda klasa tworzyła oddzielna grupę.

 Grupa plastyczno-geograficzna wykonała makietę Polski. Ze szczególnym uwzględnieniem wybrzeża Morza Bałtyckiego. Makieta została zrobiona z masy papierowej i pomalowana odpowiednimi kolorami oznaczającymi  ukształtowanie terenu. Uczniowie zaznaczyli nadmorskie miejscowości, które mieli okazje poznać podczas licznych wycieczek i spacerów: Władysławowo, Hel Gdańsk, Gdynia Sopot i  Szymbark. Praca nad makietą zapoznała dzieci z mapą Polski. Dzieci grupy plastycznej urządziły też wystawę swoich prac malarskich, którymi były plakaty przedstawiające nadmorskie krajobrazy zapamiętane podczas wycieczek. Prace były wykonane różnymi technikami. Wiele z nich było urozmaiconych pamiątkami przywiezionymi znad morza.

Grupa literacka miała za zadanie napisać list do kolegi zachęcający go do wyjazdu nad morze. Pisząc listy dzieci opisywały zapamiętane miejsca, zabawy, spotkania z miejscowymi ludźmi  mówiącymi gwarą kaszubską ,rejs statkiem, wyprawę do fokarium  i inne atrakcje. Po wycieczce do fokarium dzieci miały wykonać jeszcze inne zadanie. Był nim opis foki. Uczniowie bardzo chętnie, ciekawie i szczegółowo opisali te sympatyczne i zabawne zwierzęta.

Grupa fotograficzna miała za zadanie uwiecznić na fotografiach oglądane miejsca, spotkanych ludzi i różne wesołe zdarzenia. Dzieci i ich rodzice przy pomocy telefonów komórkowych wykonali wiele ciekawych a czasami zabawnych zdjęć. Z tych zdjęć powstała piękna wystawa. Dla dzieci biorących udział w  projekcie była ona zbiorem wspomnień . Dla innych stanowiła dodatkowe źródło wiedzy o polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego.


PODSUMOWANIE


Końcowym etapem projektu była prezentacja rodzicom prac plastycznych, literackich i fotograficznych. W prezentacji brały udział również dzieci ,które opowiadały swoje wrażenia mówiły o tym co im się najbardziej podobało a co najmniej, co im sprawiło największą trudność a co największą frajdę. Okazało się ,że dzieciom najwięcej radości przyniosło tworzenie makiety i robienie zdjęć. Wszystkie dzieci zapowiedziały ,że chętnie wezmą udział w innym projekcie w przyszłości i na pewno wiele razy pojadą nad polskie morze.